بیل گیتس کیست؟
بیل گیتس، یکی از تأثیرگذارترین کارآفرینان و مدیران معاصر در دنیای فناوری است. او با تأسیس مایکروسافت و عرضه محصولات پرطرفدار، در سال های مختلف به ثروتمندترین فرد جهان تبدیل شد.

بیوگرافی بیل گیتس
بیل گیتس با نام کامل ویلیام هنری بیل گیتس سوم، از بزرگ‌ترین تاجرین و کارآفرینان دنیا، بیل گیتس در ۲۸ اکتبر سال ۱۹۵۵ زاده شد و در کنار دو خواهرش در سیاتل، واشینگتن بزرگ شد. گیتس در خانواده‌ای به دنیا آمد که از تاریخی غنی در تجارت و سیاست و خدمات اجتماعی سرشار بود. پدرش ویلیام هنری گیتس دوم وکیل دادگستری و یکی از سرشناسان شهر سیاتل، واشینگتن بود و مادر او آموزگار مدرسه و یکی از اعضای هیئت مدیرهٔ یونایتد وی اینترنشنال بود که در امور خیریه نیز فعالیت داشت.

بیل گیتس دوران ابتدای خود را در مدرسه عمومی Lakeside  گذراند و در آن زمان بود که با کامپیوتر آشناییت پیدا کرد .بیل گیتس دانش‌آموزی زرنگ و باهوش بودو در انجام هر کاری بی نظیر بود. شوق بسیاری برای همیشه اول شدن و برنده بودن داشت .بیل گیتس در لیک ساید، که مدرسه ای خصوصی و مخصوص نخبگان بود تحصیل میکرد در آنجا بود که عشق و علاقه بیل گیتس به ریاضیات باعث دلبستگی و در گیر شدن ذهن او به کامپیوتر شد.

او در لیک ساید داش آموزی ممتاز و برجسته بود. بچه‌ها همیشه سربه‌سر او می‌گذاشتند چون او همیشه باهوش‌تر و بهتر از بقیه دانش‌آموزان هم سن خود بود. در آغاز یکی از سالهای تحصیلی مسئولان مدرسه Lakesideتصمیم گرفتند با کمک خانواده های دانش آموزان, یک ترمینال کامپیوتر اجاره کنند و در اختیار دانش آموزان بگذارند.
در این زمان بود که بیل گیتس با کامپیوتراز نزدیک آشنا شد و به  در استفاده از آن مهارت کسب کرد  او  در سن ۱۳ سالگی خود اولین نرم فزار که یک بازی ساده بود را نوشت.

والدین بیل گیتس روی دانشگاه رفتن او پافشاری داشتند. زیرا احساس میکردند همراه بودن بیل گیتس با دانشجویان دیگر برایش خوب است .سر انجام با ضریب هوشی بسیار بالای او و اشتیاق او برای فراگیری علم ورودش را به دانشگاه هاروارد آسان نمود.
پس از آنکه وارد دانشگاه هاروارد شد با استیو بالمر (Steve Ballmer) که اکنون رئیس قسمت اداری مایکروسافت است آشنا شد. بیل گیتس با ورود به دانشگاه هاروارد رشته ی حقوق را انتخاب کرد تا راه پدرش را ادامه دهد. اما در واقع او علاقه ای به این رشته نداشت .
در سال های ۱۹۷۵ بود که بیل گیتس برای یک نسخه از زبان بیسیک (Basic) که یک نوع زبان اولیه در برنامه‌نویسی کامپیوتر است باز  گروه خود را با پل آلن تشکیل داد. در زندگینامه بیل گیتس می خوانیم که او در سال ۱۹۷۷ دانشگاه هاروارد را رها کرد زیرا حس کرد آمادگی برای قرار گرفتن در دنیای جدید را دارد و به صورت شبانه روزی به همراه دوستش در شرکت کوچکی که تاسیس کرده بودند کار کند .

بیل گیتس در مایکروسافت
در ادامه زندگیامه Bill Gates بیان می شود که در آن زمان ها مایکروسافت فقط ۴۰ کارمند داشت که مداوم مشغول کار کردن بودند . مبلغ کل فروش آن  فقط ۲.۴  میلیون دلار در سال بود. در سال ۱۹۸۰ شرکتی به نام IBM برای پیشرفت در زمینه کامپیوتر های شخصی تصمیم بر ساخت کامپیوتر خود که PC نام دارد و هم اکنون کامپیوترهای عصر حاضر نیز مجهز به آن هستند , بسازد و به بازار عرضه کند.
اما شرکت IBM تصمیم گرفته بود تا کار نرم افزار آن را به شرکت دیگری بسپارد. از اینجا بود که خوش شانسی به مایکروسافت روی آورد و شرکت IBM قراردی با شرکت کوچک مایکروسافت بست تا نرم افزارهای مورد نظر شرکت IBM را تولید کند. بیل گیتس و پل آلن سیستم DOS 86 را مناسب برای کامپیوتر های شخصی IBM تغییراتی اعمال کردند و حتی امکانات بیشتری را به آن اضافه نمودند و از آن یک سیستم عامل قوی ۱۶ بیتی ساختند.
مایکروسافتاین سیستم عامل را MS-DOS نامید. MS-DOS برروی کامپیوترهای شخصی IBM جای گرفتند و شرکت IBM مقداری از فروش کامپیوترهای PC خود را برای استفاده از MS-DOS به مایکروسافت میداد.

چند سال بعد مایکروسافت سیستم عامل گرافیکی با نام Windows را منتشر کرد و محصولات موفق تری تولید کرد که باعث رشد چشمگیر آن شد . طبق آمار بیش تر از ۹۵ درصد از دارندگان کامپیوترهای شخصی در سراسر دنیا از محصولات مختلف مایکروسافت استفاده میکنند.

زندگی شخصی Bill Gates
در بخش خصوصی زندگینامه بیل گیتس می خوانیم که او در ژانویه ۱۹۹۴ میلادی با ملیندا فرنچ که یکی از کارمندان مایکروسافت بود ازدواج کرد. این زوج دارای سه فرزند به نامهای جنیفر کاترین گیتس، روری جان گیتس و فوب ادل گیتس هستند.

خانه ای که بیل گیتس در آن زندگی می کند یکی از مدرن‌ترین و گران‌ترین خانه‌های جهان به شمار میرود که در کنار تپه می‌باشد و منظره ی آن رو به دریاچه واشنگتن قرار دارد. بیل گیتس بهمراه همسر خود چندین موسسه خیره در سراسر دنیا تاسیس کرده و هم اکنون بیل گیتس همراه همسر و فرزندان خود در شهر سیاتل ساکن است.