تولد
جف بزوس در 12 ژانویه 1964 متولد و در آلبوکرکی نیومکزیکو چشم به جهان گشود ، او در زمان تولد نامش جفری پرستون جورگنسن بود.      نام مادرش ژاکلین و پدرش تد جورگنسن.از خانواده مادری اش می توان به پدر بزرگ ایشان اشاره داشت لارنس پرستون جایس یکی از اعضای اولیه کمیسیون انرژی های اتمی امریکا بود همچنین یکی از ملکان بزرگ تگزاس هم بود پدر بزرگ جف قبل از کمیسیون انرژی اتمی دارپا فعالیت می کرد و از اعضای پیشگام آن محسوب می شد. جف از پدر بزرگش به عنوان بزرگ ترین منبع الهام بخش خود یاد می کند.
در زمانی که جف متولد شد مادرش فقط 17 سالش بود و ازدواج آن با پدر جف تنها یک سال دوام داشت. مادر جف بعد از گذشت سه سال از زمان طلاقش با یک مهاجر کوبایی به نام مایک بزوس که در آن زمان در نیومکزیکو مشغول به کار بود ازدواج کرد. مایک بعد از ازدواج جف رو به فرزندی قبول کرد به همین دلیل است که جف نام خانوادگی اش را از ناپدری اش گرفته.

تحصیلات
جف هر ساله از 4 تا 16 سالگی اش را در مزرعه دامپروری پدربزرگش سپری می کرد و در آنجا تعمیراتی مانند تعمیر آسیاب انجام میداد. از همان کودکی به علم و مهارت های فنی علاقه نشون داد. از همان کودکی با کیت های الکترونیکی مختلف تمرین می کرد و حتی برای اتاقش هم یک آژیر خطر طراحی کرده بود. پس از مدتی از ازدواج مادر جف این خانواده، به میامی فلوریدا نقل مکان کردند و جف در دبیرستان میامی پالمتو مشغول به تحصیل شد. او در زمان تحصیل به برنامه های آموزشی دبیرستان ملحق و در سال 1982 مدال سیلور نایت را دریافت نمود. جف دانش آموز ممتاز و نفر اول دبیرستان بود و بورسیه تحصیلی ملی هم دریافت کرد.
جف بزوس در سال 1986 در مقطع کارشناسی رشته الکترونیک فارغ التحصیل شد. بعد شکوفایی علمی که از خود نشان داد به عضویت افتخاری انجمن علمی فی بتا کاپا نائل شد. جف در دوران تحصیل خود برای مدال افتخاری تائو بتا پی انتخاب شد. به اضافه این افتخارات باشکوه جف بزوس در دوران دانشجویی مدیر بخش پرینستون ( سازمان دانشجویی تحقیقات فضایی) هم بود.
جف بزوس پس از فارغ التحصیلی به وال استریت رفت و در انجا شغل های مرتبط با صنایع کامپیوتری را امتحان کرد در این حین بود که در یکی از مصاحبه های کاری اش با مکنزی توتل همسر آینده اش دیدار کرد. به گفته خود شخص جف بزوس : (از همان اول به نظرم دختر بادست ‌و پایی رسید؛ باهوش بود و خوش‌فکر و البته خیلی جذاب! تازه رزومه‌اش هم دست من بود و نمی‌توانست معدل دیپلمش را بعدا از من مخفی کند.)

فعالیت کاری
در همین حین هم بود که جف یکی از پروژه های بزرگ اولیه خود یعنی طراحی و توسعه شبکه ای برای تجارت جهانی برای شرکت فیتل را به سر انجام رساند. نکته جالب این است که او در ان زمان پیشنهاد هایی از شرکت های اینتل و بل هم داشت. بعد از آن جف در بنکرز تراست و سپس در شرکت سرمایه‌گذاری D. E. Shaw & Co مشغول به کار شد.

آمازون
بزوس در سال 1994 به سیاتل می‌رفت که در حین راه، طرح کسب و کار آمازون را پیاده‌سازی کرد.                     مانند بسیاری از استارتاپ‌های آن روز آمریکا، آمازون نیز کارش را از یک گاراژ شروع کرد!جف بزوس در حال کار برای یک شرکت بزرگ سرمایه‌گذاری در نیویورک بود و درآمد بالایی داشت. اما پس از این‌که اخبار گسترده‌ای در مورد افزایش استفاده‌ی افراد از اینترنت مطالعه کرد، به کار در این زمینه علاقه‌مند شد. از طرفی، در آن سال‌ها قانون ایالات متحده‌ی آمریکا، شرکت‌های فروش پستی محصول را از پرداخت مالیات در ایالت‌هایی که دفتر فیزیکی نداشتند معاف کرده بود. این اتفاقات دلایلی بودند که بزوس را به ترک کار دائم و تأسیس شرکت جدیدش تشویق کردند. والدین او نیز پس‌انداز بازنشستگی خود به مبلغ ۳۰۰ هزار دلار را به‌عنوان سرمایه‌گذاری وارد آمازون کردند.
در روزهای ابتدایی آمازون، آن‌ها یک زنگ برای هر خرید مشتریان طراحی کرده بودند که پس از به صدا در آمدن آن، برای شناسایی خریدار دور هم جمع می‌شدند. پس از چند هفته تعداد خریدها به قدری افزایش یافت که محبور شدند زنگ را قطع کنند.
کارمندان آمازون و افرادی که تحقیقاتی در مورد محیط کار این شرکت انجام داده‌اند، معتقدند بزوس مدیری جزئی‌نگر است که علاقه‌ی زیادی به داشتن اطلاعات در مورد همه‌ی اتفاقات شرکت دارد.

بلو اوریجین
جف بزوس در سال ۲۰۰۰ شرکت فضایی بلو اوریجین را تأسیس کرد. بزوس از ابتدا علاقه‌ی زیادی به فضا داشت و طرح‌های متنوعی برای تأسیس شهرهای فضایی، مراکز تفریحی و هتل‌هایی که تا دو میلیون نفر را به دور زمین می‌گردانند، در سر می‌پروراند. سال‌های ابتدایی تأسیس بلو اوریجین با احتیاط و مخفی‌کاری اطلاعاتی همراه بود. در سال ۲۰۰۶ این شرکت به‌صورت عمومی معرفی شد؛ دلیل این شهرت، خرید زمینی وسیع برای تأسیس کارخانه‌ی آزمایشگاهی در تگزاس بود.
جف بزوس از همان سال‌های ابتدایی شناخته شدن بلو اوریجین، هدف از تأسیس آن را آسان‌تر کردن سفرهای فضایی نامید. او اعتقاد داشت شرکتش مانند بسیاری استارتاپ‌های دیگر تلاش می‌کند تا افراد مختلف بتوانند به‌راحتی به فضا سفر کنند. او در مصاحبه‌ای که در سال‌های نوجوانی با میامی هرالد انجام داد، از این هدف صحبت کرد. او هدف نهایی را تخلیه‌ی زمین، پاک نگه داشتن و تبدیل آن به یک پارک تفریحی اعلام کرده بود.
جف بزوس در سال ۲۰۱۳ مذاکراتی با ریچارد برانسون، مؤسس ویریجین گروپ و رئیس هیئت مدیره‌ی ویرجین گالکتیک انجام داد و طرح‌هایش را برای او توصیف کرد. بزوس برای رسیدن به هدف خود حاضر بود با افراد متعدد با پتانسیل‌های مالی و فکری بالا مذاکره کند. او سیاره‌های هدف سفرها و آزمایشات بلو اوریجین را بسیار گسترده بیان می‌کند و تنها به هدف نهایی یعنی سفر و زندگی مردم در فضا می‌اندیشد. به عقیده‌ی بزوس این هدف بسیار بلندمدت است؛ اما ارزش زمان و هزینه‌های زیاد را دارد.

روزنامه ها
جف بزوس در پنجم آگوست سال ۲۰۱۳ اعلام کرد که قصد دارد روزنامه‌ی واشنگتن پست را به مبلغ ۲۵۰ میلیون دلار خریداری کند. پس از این اعلام، روزنامه یک مقاله‌ی طولانی در مورد او چاپ کرد و توافق خرید در یکم اکتبر همان سال نهایی شد او در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۱۶ اعلام کرد که تصمیم برای خرید این روزنامه بدون هیچ شک و تردیدی انجام شده است..
در سال ۲۰۱۵ مقاله‌ای در نیویورک تایمز چاپ شد که فضای آمازون را سرد و بی‌روح می دانست. در این مقاله محیط کاری آمازون خشک و بدون هیچ تفریح و لذتی شرح داده شده بود. جف بزوس سریعا به آن واکنش نشان داد و با یادداشتی که برای کارمندانش فرستاد، ادعاهای نیویورک تایمز را رد کرد. او یک پله هم فراتر رفت و اعلام کرد هرکسی تصور می‌کند ادعاهای مقاله صحیح است، سریعا با او تماس بگیرد.

سرمایه‌گذاری‌های دیگر و بزوس اکسپدیشنز
مؤسس آمازون یکی از اولین سرمایه‌گذاران گوگل است. او در سال ۱۹۹۸ مبلغ ۲۵۰ هزار دلار در این شرکت سرمایه‌گذاری کرد و ۳.۳ میلیون سهم آن را خرید. سهام بزوس در گوگل امروز ارزشی حدود ۳.۱ میلیارد دلار دارد.
از دیگر شرکت‌هایی که بزوس در آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده، شرکت یونیتی بایوتکنولوژی است. این شرکت اهدافی بلندپروازانه به‌منظور کاهش سرعت یا توقف روند پیری در انسان‌ دارد. عموم سرمایه‌گذاری‌های شخصی بزوس از طریق شرکت بزوس اکسپدیشنز انجام می‌شود و شرکت‌های بزرگ متعددی از جمله ایر بی‌ان‌بی، بیزینس اینسایدر، اوبر و توییتر در میان آن‌ها قرار دارند.
جف بزوس در سازمان‌های خیریه و شرکت‌های غیر انتفاعی نیز سرمایه‌گذاری می‌کند. شرکتی که وظیفه‌ی این نوع از سرمایه‌گذاری‌ها را بر عهده دارد، بزوس سنتر است. او مؤسسه‌ی خیریه‌ای با نام بزوس فامیلی فاندیشن نیز تأسیس کرده که یک خیریه‌ی تحصیلی است. سرمایه‌ی اصلی این خیریه از سود والدین بزوس در سرمایه‌گذاری اولیه در آمازون تأمین شده است.

جوایز و افتخارات
جف بزوس در سال 1999 از سوی مجله‌ی تایم به‌عنوان فرد اول سال انتخاب شد. در سال 2008، او از طرف مجله‌ی یو اس نیوز اند ورلد ریپورت به‌عنوان یکی از برترین رهبران آمریکا انتخاب شد. مؤسس آمازون یک دکترای افتخاری نیز از دانشگاه کارنگی ملون دریافت کرده است.
در سال 2011، مجله‌ی اکونومیست جایزه‌ی اختراع خود را به خاطر عرضه‌ی آمازون کیندل به جف بزوس و گرِگ زِر اهدا کرد. در سال 2012، مجله‌ی فورچن لقب تاجر سال را به او اهدا کرد. جف بزوس در سال‌های 2011 و 2012 عضو کمیته‌ی اجرایی شورای کسب و کار آمریکا بود.
مجله‌ی کسب و کار هاروارد در سال 2014 او را به‌عنوان مدیرعامل سال انتخاب کرد. جف بزوس به مدت سه سال پیاپی در میان 50 رهبر برتر جهان از نگاه مجله‌ی فورچن قرار داشته است. او در سال 2015 در صدر این لیست قرار گرفت. از آخرین افتخارات او می‌توان به جایزه‌ی 250 هزار دلاری هاینلین برای تجاری‌سازی سفرهای فضایی در سال 2016 اشاره کرد. او این جایزه را به مؤسسه‌ی SEDS که زمانی عضو آن بود اهدا کرد.

زندگی شخصی
بزوس در سال ۱۹۹۳ با مک‌کنزی تاتل از کارمندان D.E. Shaw ازدواج کرد و در سال ۱۹۹۴ به سیاتل رفت. همسر او در حال حاضر نویسنده‌ی رمان است. این زوج چهار فرزند دارند.
جف بزوس در سال ۲۰۱۶ به رؤیای سفر به فضا، رنگی نزدیک به واقعیت داد و در فیلم سینمایی Star Trek Beyond نقش کوتاهی بازی کرد. او در فعالیت‌های سیاسی نیز شرکت کرده و از منتقدین اصلی دونالد ترامپ است.
مؤسس آمازون در سال‌های متعدد فعالیت، هدف انتقادهای صریح کارشناسان کسب و کار بوده است و حتی در سال ۲۰۱۴ به‌عنوان بدترین مدیر جهان از طرف «کندراسیون اتحادیه‌های کارگری بین‌المللی» انتخاب شد. دبیر کل این انجمن در زمان اهدای این عنوان، او را نماد مدل کاری غیر انسانی مدیران شرکت‌های بزرگ آمریکای شمالی نامید. نیویورک تایمز نیز در مقاله‌ای کار کردن برای او و آمازون را بسیار خسته‌کننده و غیر انسانی نامید و ادعا کرد که عموم کارمندان این شرکت آن را ترک می‌کنند یا اخراج می‌شوند. البته بزوس تمامی این موارد را تکذیب کرده است.

خوب،سلامت،پر نشاط،پر پول،و خوشبخت باشید