رابرت کیوساکی یک نویسنده، تاجر و سرمایه گذار اهل هاوائی است که از راه نوشتن کتاب پدر پولدار، پدر بی پول به شهرت فراوانی رسیده است. او در این کتاب به راهکارهای کسب ثروت، به روش پدر پولدار اشاره دارد.کتاب های دیگر او در ادامه ی کتاب پدر پولدار، پدر بی پول نگارش شده است که عبارتند از هوش مالی، چهار راه پولسازی، جوان و پولدار بازنشسته شوید، مدیریت مالی موفق، مدرسه تجارت و … که این کتاب ها بهترین آثار رابرت کیوساکی هستند.دوستان عزیز سایت خودشو برای آشنایی بیشتر و کسب اطلاع از زندگی نامه رابرت کیوساکی این بزرگمرد دنیای تجارت در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

مشکلی پیش آمده!

دوران کودکی تا بزرگسالی رابرت کیوساکی                                   

رابرت کیوساکی در ۸ آوریل سال ۱۹۴۷ در شهر هیلو واقع در هاوائی به دنیا آمد. وی یک دو رگه ی ژاپنی – آمریکایی است. والدین او نیز از نظر علمی در سطح بالایی قرار داشتند و در دسته ی مدرسان مطرح کشور بودند.

پدر رابرت کیوساکی در هاوائی به عنوان رئیس آموزش و پروش شناخته می شد. کیوساکی دوران دبیرستان خود را در هاوائی به اتمام رساند و پس از آن به نیویورک رفت و تحصیلات دانشگاهی خود را در آن جا پشت سر گذاشت. پس از فارغ التحصیل شدن نیز به نیروی دریایی آمریکا پیوست و در مدت حضور خود در این ارتش به عنوان افسر انتخاب شد. سپس بعد از گذراندن دوران آموزشی به عنوان خلبان به ویتنام منتقل شد.


دوران تولد و جوانی رابرت کیوساکی

رابرت کیوساکی در ۸ آوریل ۱۹۴۷ در هیلو واقع در هاوایی در ایالات متحده آمریکا به دنیا آمد و تا امسال یعنی سال 2021 او 74 ساله است.

رابرت کیوساکی در سال ۱۹۶۵ در هیلو واقع در هاوایی در ایالات متحده آمریکا دوران مدرسه را پشت سر گذراند و از دبیرستان فارغ التحصیل شد. پس از آن رابرت کیوساکی وارد آکادمی نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا در نیویورک شد و به عنوان افسر عرشه با درجه کارشناسی در سال ۱۹۶۹ فارغ التحصیل شد.
بعد از به پایان رساندن دانشگاه به نیروی تفنگداران دریایی آمریکا پیوست و به عنوان افسر و خلبان هلیکوپتر در ویتنام خدمت کرد. او در سال ۱۹۷۳ در حالی که هنوز در ارتش بود در یک دوره دو ساله ام بی ای (MBA) شرکت کرد و در ژوئن ۱۹۷۴ با افتخار از نیروی تفنگداران دریایی آمریکا خارج شد. او در سال ۱۹۷۴ در سمینار های وارن ارهارد شرکت کرد که بنا به گفته خودش زندگی او را متحول کرد.

زندگی شخصی رابرت کیوساکی

رابرت کیوساکی در هاوایی متولد شد و در همان جا هم بزرگ شد. او یک ژاپنی آمریکایی است و همانطور که در خودش در کتاب «پدر پولدار، پدر بی پول» بیان کرده پدر و مادر او از لحاظ علمی در سطح بالایی قرار داشتند و از افراد مطرح جامعه بودند. نام پدرش رالف ا.کیوساکی است، مدرک دکترا داشته و رئیس آموزش و پرورش ایالت هاوایی بود و نام مادرش مارجوری ا.کیوساکی یک پرستار بود.

رابرت کیوساکی با همسرش کیم کیوساکی در سال ۱۹۸۶ ازدواج کرد و در حال حاضر در فونیکس آریزونا زندگی می کنند. کیم کیوساکی در نوشتن کتاب ها به رابرت کمک می کند.

رابرت همچنین یک پدرخوانده هم دارد که این مرد در واقع پدر دوست صمیمی رابرت در دوران کودکی بود که تأثیر بسیار زیادی در زندگی رابرت داشته است. او در کتاب «پدر پولدار، پدر بی پول» خود، پدرخوانده اش را «پدر پولدار» و پدر واقعی خودش را «پدر بی پول یا فقیر» عنوان کرده است و آموزه های پدر پولدارش را در این کتاب بیان کرده است.

رابرت کیوساکی در می ۲۰۱۶ گفت که صاحب بیش از ۱۰۰۰۰ واحد آپارتمان است که ماهیانه جریان مالی بیش از ۱ میلیون دلار را برای او به ارمغان می آورند. او همچنین از سال ۱۹۹۰ وارد صنعت نفت شد و در حال حاضر صاحب تعداد زیادی عملیات حفاری نفت در ایالت‌ هایی مثل لوئیزیانا، تگزاس، و اکلاهما است.

کیوساکی در سال ۲۰۱۵ اعلام کرد کنترل بیش از ۴۰۰ چاه نفت خصوصی را به عهده دارد. ارزش دارایی های رابرت کیوساکی ۸۰ میلیون دلار تخمین زده می شود. او در یک مصاحبه با مجله فوربز اظهار داشت بیشتر درآمد او از سمینار های «پدر پولدار» است.

فعالیت های رابرت کیوساکی

زندگی مالی و تجاری رابرت کیوساکی پس از بازگشت از ویتنام شروع شد. رابرت کیوساکی مؤسس شرکت «پدر پولدار» Rich Dad Company است، یک شرکت خصوصی که در زمینه آموزش کسب و کار و هوش مالی فعالیت می کند.

همچنین رابرت کیوساکی بازی «گردش پول» Cashflow را ساخته است؛ بازی گردش پول بیشتر جنبه آموزشی دارد و به کودکان و بزرگسالان مفاهیم مختلف هوش مالی و مفاهیم مربوط به بیزینس را آموزش می دهد.

سمینارهای رابرت کیوساکی در آمریکا و کانادا و بسیاری کشور های دیگر برگزار می شود و علاقمندان بسیاری در این سمینار ها شرکت می کنند.


رابرت بعد از بازگشت از جنگ و ترک ارتش، چند سال به عنوان فروشنده در شرکت زیراکس کار کرد. در سال ۱۹۷۴، همینطور که هنوز کارمند آن شرکت بود، اولین شرکت خود را تاسیس کرد.

فعالیت این شرکت در زمینه املاک بود. او اکنون بیش از هزار واحد آپارتمان دارد که به گفته خودش جریان نقدینگی از این آپارتمان‌ ها به بیش‌ از یک میلیون دلار در ماه می ‌رسد.

او در سال 1977 کمپانی «ریپِرز» Rippers را تأسیس کرد که این کمپانی کیف پول های مردانه ای که ترکیبی از نایلون و ولکرو بودند، تولید می کرد. این محصول بعدها تبدیل به یک محصول چند میلیون دلاری تبدیل شد ولی پس از مدتی ورشکست شد و پس از آن کسب و کار دیگری راه اندازی کرد که محصولات آن شامل تیشرت، کیف پول و کلاه بود که برای گروه های موسیقی متال طراحی شده بودند ولی این کمپانی هم در سال ۱۹۸۰ اعلام ورشکستگی کرد.

گام بعدی رابرت کیوساکی در سال 1985 شکل گرفت که با گروهی از همکارانش مؤسسه ای آموزشی در زمینه آموزش کسب و کار، کارآفرینی، هوش مالی و سرمایه گذاری راه اندازی کرد.

علاوه بر این فعالیت‌ ها، رابرت کیوساکی در زمینه های مختلف دیگر نیز فعالیت می‌ کند که برخی از این فعالیت‌ ها شامل سرمایه گذاری، تکنولوژی و اطلاعات، آموزشی، معادن، املاک و مستغلات و … است.

وقتی کیوساکی، دست به قلم می‌شود!

اولین کتاب رابرت کیوساکی با عنوان «اگر می‌خواهید ثروت شوید به مدرسه نروید» در سال ۱۹۹۲ منتشر شد. چند سال بعد، او شرکت تکنولوژی «کش فلو کیوساکی» (Kiyosaki CashFlow Technologies) را تأسیس کرد که یک شرکت آموزش تجارت و اصول مالی بود. درآمد اصلی شرکت او از برگزاری سیمنارهای آموزشی به دست می‌آمد. در همین سال‌ها کتاب‌های بیشتری از کیوساکی منتشر شدند که زمینه شهرت بیشتر را برای او فراهم کردند. کیوساکی در سال ۱۹۹۶ ، زمانی که تنها ۴۷ سال سن داشت، خودش را از فعالیت‌های تجاری بازنشسته کرد. چون دیگر نیازی نداشت که برای درآمدزایی شخصا دست به کار شود. او در طول سال‌های بازنشستگی، در سه شرکت سهامی عام کشف نفت، طلا و نقره سرمایه ‌گذاری کرد که شرکت‌های نقره و طلا برای او بسیار سودآور بودند. او در سال ۱۹۹۷ کتاب «پدر پولدار، پدر بی‌پول» را نوشت. موفقیت این کتاب سبب شد تا او شرکت «پدر پولدار» را تاسیس کند. این شرکت، یک موسسه بین‌المللی آموزشی است که به آموزش تجارت و سرمایه گذاری در هفت کشور جهان مشغول است و ده‌ها هزار دانشجو دارد.

0 تا 100 کسب درآمد از تلگرام

از رابرت کیوساکی چه می آموزید ؟

نکته ای که باید بدانید این است که رابرت کیوساکی جز شخصیت های مهم در زمینه موفقیت به شمارمی آید که توانسته است شما را نیز به این راه هدایت کند. شما میتوانید درس های بسیاری را از رابرت بیاموزید که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • رابرت کیوساکی و مسئولیت پذیری

دقت داشته باشید که هر تصمیمی که شما میگیرید، روی زندگی شما تاثیرگذار خواهد بود و نتیجه ای را در پی خواهد داشت که ممکن است زندگی شما را به اوج و یا به قهقرا برساند. از این رو، گفته می شود که شما باید مسئولیت تمامی تصمیم های خود را بپذیرید تا بتوانید از آینده خود محافظت کنید.

این نکته را به خاطر داشته باشید که آینده شما در گرو تصمیمات شماست. شما میتوانید تمامی تصمیمات مالی خود را به سمت و سویی بکشانید که برای شما موفقیت آمیز باشند و یا به گونه ای تصمیم بگیرید که برای شما ضرر آفرین باشند. بهترین کاری که میتوانید در این زمینه انجام دهید این است که خرج و مخارج خود را کنترل کنید.

رابرت کیوساکی بر این نکته تاکید بسیاری دارد. دقت داشته باشید که ما در جهانی زندگی می کنیم، که مصرف گرایی روز به روز در حال افزایش است و ما مجبوریم که به صورت مکرر پول خرج کنیم. یکی از مهمترین دلایلی که در این بخش شما نمیتوانید به آزادی مالی دست پیدا کنید این است که هزینه های خود را پیگیری کنید و قبل از اینکه اقدام به خرید کنید دوبار فکر کنید.

اگر بار اول بتوانید خودتان را قانع کنید که این خرید را انجام ندهید شاید تصور کنید که بار دوم برای شما راحت تر خواهد بود و در واقع این نکته درست است. شما اگر که مایل به خرج های بدون کنترل هستید باید بدانید که هزینه های شما نیاز به مدیریت دارند و همواره راه دستیابی به آزادی مالی برای شما هموارتر خواهد بود.

 • بدهی های خود را صاف کنید!

آنچه که رابرت کیوساکی به آن معتقد است این است که شما باید بدهی های خود را صاف کنید. یکی از دلایل عمده اینکه انسان ها به سمت ناامنی های مالی می روند این است که بدهی های بسیاری دارند. این بدهی ها مانع از این می شود که شما بتوانید رویاهای خود را دنبال کنید.

زمانی که شما هدفی ندارید در واقع خود را از یک آینده شاد محروم خواهید کرد. زمانی که شما مقروض نباشید میتوانید تصمیم های بسیاری برای زندگی خود بگیرید و البته باید متعهد باشید که بر سر این تصمیم ها بمانید تا بتوانید به آنچه که میخواهید دست پیدا کنید. یکی از مهم ترین نکاتی که میتوانید در این زمینه خود را مطلع کنید این است که از کلیدی ترین تمرین های اصولی در این زمینه کمک بگیرید.

شما باید اول یاد بگیرید که به جای شخص دیگر، به خودتان پول بدهید. شما با این کار در واقع ثروتمندتر خواهید شد و دیگر فقیر نمی شوید.

 • اضطراب را کنار بگذارید!

همانطور که میدانید یکی از مهمترین مشکلاتی که باعث می شود در نهایت شما به مشکلات بیشتری بر بخورید این است که با اضطراب کار خود را انجام دهید. اگر شما هیچ درآمدی نداشته باشید به طور حتم استرس خواهید داشت اما اگر هر ماه میزان مشخصی پول داشته باشید، خواهید دید که استرس شما بیشتر خواهد شد چرا که ترس از دست دادن این مقدار پول هم بر ترس های گذشته شما افزوده خواهد شد.

برای این کار، بهترین راه این است که همیشه مقداری پول را به عنوان وجود اضطراری کنار بگذارید. این مقدار برای زمانی که شما حداکثر سه ماه بیکار هستید کافی خواهد بود. شما همچنین میتوانید زمانی که به این پول نیاز داشتید آن را مصرف کنید. دقت داشته باشید که این مبلغ در واقع به شما کمک می کند که نگرانی های خود را در زمینه های مالی کنار بگذارید و در نتیجه با فراغ بال به دنبال راه هایی برای افزایش میزان پول خود باشید. اینکه شما همیشه بتوانید خود را در زمنیه های مختلف به روزرسانی کنید در واقع به شما کمک خواهد کرد که یادگیری خود را به صورت مستمر انجام دهید.

امروزه منابع بسیار زیادی وجود دارد که به شما کمک می کند هوش مالی خودتان را افزایش دهید. اینکه شما چگونه میتوانید کار کنید، چگونه میتوانید بعد مالی خود را ارتقا دهید در واقع با یادگیری مداوم قابل انجام است. البته نکته دیگری که باید بدانید این است که شما باید هدف های مختلف خود را مشخص کنید.

شاید شما جز آن دسته کسانی هستید که برای زندگی خود هدفی ندارید. در این حال بهترین کاری که میتوانید انجام دهید این است که پیش از هرچیز هدف خود را مشخص کنید. نمی شود شما بخواهید که بزرگترین سرمایه گذار دوره خود باشید اما برای این کار هیچ برنامه ریزی ای نکنید. دقت داشته باشید که زمانی که شما اهداف مالی مشخصی را در ذهن خود داشته باشید میتوانید پتانسیل واقعی خود را نشان دهید

فقط شما باید اهداف و کارکرد های خود را بررسی کنید و در نهایت به زندگی که آرزوی آن را داشتید برسید. این همان نکته ای است که رابرت کیوساکی روی آن تاکید دارد.

 • بازاریابی های شبکه ای

هزینه هایی که برای کسب و کار خود باید ایجاد کنید باید بدانید که این کار بدون بازاریابی قابل انجام نخواهد بود. رابرت کیوساکی معتقد است که شما زمانی که یک کسب و کار بزرگ دارید باید بتوانید مهارت های خود را ارتقا دهید. شما باید بتوانید خود را از یک کارمند ساده به یک کارمند عالی تغییر دهید و در نهایت هم به موفقیت در این زمینه دست پیدا کنید.

رابرت کیوساکی به عنوان فردی که توانسته است با دو بیزینس ناموفق، در نهایت به موفقیت دست پیدا کند یکی از بهترین نمونه های موفقیت به شمار می آید. شاید شنیدن داستان های موفقیت افراد به شما کمک کند تا بتوانید هر آنچه که نیاز است را در این زمینه برای موفقیت خود برآورده کنید و البته دقت داشته باشید که هیچوقت ناامید نباشید.

ناامیدی در هر زمینه ای میتواند یکی از بزرگترین مشکلات شما باشد. اگر شما بتوانید این باور را به خودتان بقبولانید که میتوانید بهترین باشید و به موفقیت دست پیدا می کنید در نهایت هیچ فردی قادر نخواهد بود که شما را از این راه منحرف کند.

انتقاد از رابرت کیوساکی

رابرت کیوساکی به دلیل حمایت و ترویج فلسفه “به سرعت پولدار شدن” مورد انتقاد های بسیار شدیدی قرار گرفته است. بسیاری از افرادی که در سمینار های او شرکت کرده اند از او شکایت کرده اند و کمپانی او توسط CBC کانادا و WTAE آمریکا مورد تحقیق و بررسی و بازخواست کیفری قرار گرفته است.

کتاب های رابرت کیوساکی

برخی از کتاب های رابرت کیوساکی که در ایران ترجمه شده اند:

 • ده قانون موفقیت مالی
 • شانس دوباره
 • آموزش‌ های مالی پدر پولدار
 • راهنما های پدر پولدار برای سرمایه‌ گذاری
 • پدر پولدار، پدر فقیر
 • چرا دانش ‌آموزان پولدار برای دانش ‌آموزان ضعیف کار می ‌کنند؟
 • می ‌توانید پولدار شدن را انتخاب کنید
 • چگونه بیشترین سود را از سرمایه ‌گذاری املاک به دست آورید؟
 • افزایش هوش مالی، شاهراه ثروت
 • چرا می‌ خواهیم شما هم ثروتمند شوید؟
 • کودک امروز، نابغه اقتصادی فردا
 • طوفان ‌های اقتصادی
 • چرا ثروتمندان، ثروتمند تر می ‌شوند؟
 • تیم سرمایه‌ گذاری مهم‌ تر از پول
 • بمب اقتصادی
 • پول و زندگی مشترک
 • مدرسۀ تجارت
 • راز های کسب ثروت و استقلال مالی
 • تاکتیک ‌های میلیاردر های موفق
 • آزادی مالی و دولت ‌ها


موفق باشید