وارن بافت کیست؟

وارن بافت مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت برکشایر هاتاوی است و مالکیت شرکت های گایکو، دیری کوئین،  هاینز و مارس اینکورپوریتد را در اختیار دارد، همچنین دارای سهام در شرکت اپل، جنرال الکتریک، گلدمن ساکس، ولز فارگو، شرکت های کوکاکولا و پپسی، آمریکن کسپرس، بنک آو امریکا و آی بی ام می باشد.

دوران کودکی وارن بافت

وارن بافت در سال ۱۹۳۶، شش جعبه ی کوکا کولا به قیمت ۲۵ سنت از مغازه ی پدر بزرگش خرید و هر بطری را به ازای یک سکه ی پنج سنتی فروخت، در حالیکه کودکان هم سن و سال او بر روی چمن لی لی و بولینگ بازی می کردند. وارن بافت تحصیلات خویش را در دبستان رز هیل در اوماها شروع کرد.

وارن بافت تحت شرایطی بزرگ شد تا ارزش پول را بخوبی درک کند و به آن احترام بگذارد. از این جهت بسیار صرفه جو بود، تا جایی که در زمان نقل مکان به نیویورک برای تحصیل در مدرسه کسب و کار، در انجمن مردان جوان مسیحی اقامت کرد تا از این روش در هزینه های خود صرفه جویی کند.

دوران نوجوانی وارن بافت

در سال ۱۹۴۲ پدرش در انتخابات کنگره امریکا انتخاب شد و همراه با خانواده اش به واشنگتن دی سی نقل مکان کردند. وارن بافت دوران راهنمایی اش را در مدرسه آلیس دیل بود. وارن بافت در سال ۱۹۴۳ به اداره کل امور مالیاتی به علت گرفتن مالیات ۳۵ دلاری برای دوچرخه اش متعرض شد و عاقبت موفق شد مالیات ۳۵ دلاری دوچرخه اش را حذف کند.

زندگی شخصی وارن بافت

وارن بافت در آپریل سال 1952 (فروردین 1331) با سوزی تامپسون ازدواج کرد. آن‌ها خانه‌ای با 3 اتاق خواب اجاره کردند و ماهیانه 65 دلار اجاره می‌دادند. این خانه وضعیت مناسبی نداشت و این دو آن را با یک خانواده موش شریک شده بودند. اولین فرزند وارن و سوزی یک دختر به نام سوزی بود که در همان خانه به دنیا آمد. آن‌ها برای اینکه در هزینه‌هایشان صرفه‌جویی کنند، یکی از کشوهای خانه را به تخت‌خواب سوزی تبدیل کرده بودند.

آن‌ها در ادامه صاحب دو فرزند پسر شدند و تا سال 1977 با یکدیگر زندگی کردند. در این سال آن‌ها جدا از یکدیگر زندگی می‌کردند، ولی از هم طلاق نگرفتند. سوزی تامپسون در سال 2004 درگذشت. وارن در سال 2006 و در سن 76 سالگی با استرید منکس ازدواج کرد و تا به امروز با او زندگی می‌کند.

فعالیت های وارن بافت

وارن بافت ( Warren Buffett )  از کودکی متوجه علاقه خود در زمینه فعالیت در بازار و سرمایه گذاری شد . و در همین زمینه نیز ادامه تحصیل داد . با کمک سرمایه گذاران دیگر شرکت نساجی برکشایر هاتاوی را خریداری کرد. و از همین اسم استفاده کرد و سرمایه‌گذاری برکشایر هاتاوی را تشکیل داد.

وارن بافت از سال  تا کنون ۱۹۷۰ رئیس هیئت مدیره و جزو بزرگ‌ترین سهام‌دار برکشایر است. بافت یکی از بزرگترین و سرشناس ترین افراد عضو حقوق بشر است که در خیریه ی بیل و ملیندا گیتس عضو می باشد و ۹۹ درصد از دوره ثروت خودش را صرف فعالیت‌های خیرخواهانه می کند .

بحران مالی ۲۰۰۸-۲۰۰۷

بحران مالی مشهور جهان درسال ۲۰۰۷، شرکت برکشایر را نیز تحت تأثیر قرار داد. آن‌ها در سه‌ماهه‌ی سوم سال ۲۰۰۸ با افت درآمد ۷۷ درصدی مواجه شدند. البته در همین سال بود که وارن بافت به رتبه‌ی اول ثروتمندترین افراد جهان رسید. یک سال بعد، بیل گیتس جایگاه خود را از بافت پس گرفت. این سال‌ها در مجموع برای تمامی سرمایه‌داران جهان، سیاه و تاریک بودند. بافت نیز از این قاعده مستثنا نبود و در ۱۲ ماه، سرمایه‌ای حدود ۲۵ میلیارد دلار را از دست داد.

وارن بافت چرا مشهور شده است؟

در بازار سرمایه گذاری نمی توان شخصی با موفقیت وارن بافت پیدا کرد! این مهم ترین دلیل برای شهرت وارن بافت می باشد. وی که در سال 1965 سهام شرکت برکشایر هاتاوی را به طور کامل خریداری کرد و این شرکت ورشکسته با مدیریت وارن بافت به عنوان موفق ترین غول سرمایه گذاری دنیا شناخته می شود، از سن یازده سالگی کار خود را در زمینه سرمایه گذاری شروع کرد. وی توانست سود سهام خود را بالاتر ببرد و در سن 20 سالگی با ده هزار دلار درآمد توانست از دانشگاه فارغ التحصیل شود. این قسمت از زندگینامه وارن بافت نشان دهنده هوش سرشار وی در زمینه سرمایه گذاری بوده است.

کتاب ها، مصاحبه های تلویزیونی، وب سایت ها و تمامی شبکه های اجتماعی به شناخت بیشتر وارن بافت کمک کردند و امروز کمتر کسی را می توانیم بشناسیم که قصد وارد شدن به دنیای سرمایه گذاری را دارد و شخصیت وارن بافت را نشناسد.

تحصیلات وارن بافت

با مطالعه زندگینامه وارن بافت متوجه میشویم او که از دانشجویان باهوش و متفکری در زمینه مدیریت بود  دانشگاه هاروارد را برای ادامه‌ی تحصیل انتخاب کرد؛اما این دانشگاه او را نپذیرفت.

او توانست مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته‌ی اقتصاد از دانشگاه کلمبیا دریافت کند.جالب است بدانید که بافت جزو دانشجویان انگشت شماری بود که توانست از بن گراهام، نمره‌ی ممتاز دریافت کند. وارن بافت در مورد دوران تحصیلش در این دانشگاه می‌گوید: مبنای اصلی سرمایه‌گذاری و فعالیت در بورس بر پایه‌ی این حقیقت است که به سهام به دید کسب و کار نگاه کنید، از نوسانات بازار به نفع خودتان استفاده کنید و به دنبال حاشیه‌ی امنی برای خرید و فروش باشید.

علایق او

در ژوئن ۲۰۰۶ بافت اعلام کرد که بیش از ۷۰ درصد ثروت خود، یعنی ۳۷ میلیارد دلار از ۵۲ میلیارد دارایی خویش ، را به صورت کمک های سالانه به بزرگترین مؤسسه ی خیریه ی جهان، مؤسسه ی بیل و ملینداگتس می بخشد تا در امور خیریه صرف شود.

در سال ۲۰۰۴ سوزان همسر بافت فوت کرد. او در سال ۲۰۰۶ با آستریدمنکس ازدواج کرد.

رستوران مورد علاقه ی بافت در اوماها، خانه ی استیک گورات است و غذای مورد علاقه ی بافت ، استیک استخوان دار ، خوراک گوشت و سبزی خرد شده است. او یک ماشین کادیلاک DTS دارد، در ضمن ایمیل و کامپیوتر شخصی روی میز کار خود ندارد.

او هنوز در خانه ای که به مبلغ ۳۱.۵۰۰ دلار خریده بود و آن را حماقت بافت نامیده بود، زندگی می کند. این خانه در حال حاضر ۷۰۰.۰۰۰دلار ارزش دارد.

موفق باشید