سلام عرض میکنم خدمت تمامی شما دوستان و کاربران عزیز وب سایت خودشو،امروز اینجام تا به شما کمک کنم،تا ساده و راحت تر (نه) بگید،پس تا انتها این مطلب همراه من باشید.

آماده رها کردن باش

اگر واکنش فردی در مقابل جواب منفی ما که با توجه به شرایط و الویت های ماست، مناسب نبود و این طور به نظر اومد که  همیشه انتظار جواب مثبت وجود داره، این نقطه جای خوبیه برای اینکه این رابطه ارزیابی بشه. معمولا جواب منفی دادن همیشه در ذهن ما درگیری ایجاد میکنه، ولی باید دقت کنید که رابطه، یک وضعیت دو طرفه است، و وقتی رابطه ای تنها شما رو تخلیه میکنه و چیزی به شما اضافه نمیکنه، و تنها فعالیت شما معیار پویایی این رابطه است و تنها به نفع یک نفره ، باید از خودمون بپرسیم «این چیزیه که میخوام؟!»

“نه” گفتن خود را بپذیریم …

پس از “نه” گفتن به درخواست دیگران، فکر کردن به این تصمیم را کنار بگذاریم، فکر کردن به تصمیمات، “نه” گفتن را سخت‌تر می‌کند.
اگر به موضوعی تنش‌زا “نه” گفته‌ایم، احساس رهایی داشته باشیم، در واقع احساسات مثبتی که به‌واسطه‌ی “نه” گفتن به‌دست می‌آوریم را در اولویت قرار دهیم. سعی کنیم احساس شرمندگی نداشته باشیم.
بعضی اوقات، از احساسی که ممکن است دیگران نسبت به “نه” گفتن به درخواست‌شان از ما پیدا کنند، نگران‌مان می‌کند، مثلا این حس را داشته باشیم که فلان شخص دیگر از من خوشش نخواهد آمد؛ برای مقابله با چنین حسی، این را  بدانیم که “بله” گفتن‌های بیش از حد، برای ما ایجاد رنجش می‌کنند، درحالی‌که احساس شرمندگی، ترس یا نگرانی، مقطعی است؛ اگر هرموقع که دوستان‌مان از ما درخواستی دارند، بپذیریم، کم‌کم این‌کار باعث رنجش ما از آن‌ها می‌شود، پس با یک احساس نگرانی مقطعی، از به خطر انداختن ارتباطات‌مان جلوگیری کنیم.

خود را مدیون ندانیم …

بعضی اوقات ممکن است ما خود را ملزم به انجام کاری برای کسی بدانیم به این‌دلیل که آن فرد قبلا برای ما کاری انجام داده است؛ قاطعانه می‌گویم که چون کسی کاری برای ما انجام داده، دلیلی ندارد که ما خود را موظف به “بله” گفتن در هر شرایطی به او بدانیم.

صادق باش

گاهی نه گفتن آنقدر سخت است که نهایتا از ترس آزردن احساسات دیگران به کاری مجبور می‌شویم که دوست نداریم، یا نهایتا به دروغ و بهانه تراشی روی می‌آوریم.

بهترین راهکار صداقت است، اینکه صادقانه به طرف مقابل بگوییم که نمی‌خواهیم درخواست او را بپذیریم. البته گفتن یک دروغ بی ضرر هرازگاهی لازم است، اما دروغگویی و به دیگران امید واهی دادن کار درستی به نظر نمی‌رسد!

توضیح اضافی نده

اکثر اوقات به نظر می‌رسه توضیح دادن روشی محترمانه برای رد کردن یه درخواسته اما، این کار شما رو تو موقعیت بدی قرار می‌ده. مشکل اصلی زیادی توضیح دادن اینه که به طرف مقابلمون فرصت می‌دیم که درخواستش رو تغییر بده و در نهایت همین مساله باعث میشه که خودمون هم با دلایلی که برای “نه گفتن” میاریم، قانع نشیم!

بذار چند تا مثال رو بررسی کنیم:

  • دعوت شخصی رو جهت صرف یک فنجون قهوه رد می‌کنی چون برای روزی که ازت دعوت شده چند تا برنامه داری؛ خب، طبیعیه الان داری به طرف مقابلت فرصت میدی که ازت بپرسه چه روزی برات مناسب تره!
  • وقتی یکی از دوستات به مهمونی دعوتت میکنه بهش میگی کسی نیست بچه مو نگه داره و به این دلیل نمیتونی بری و خب همینجا به طرف مقابل این فرصت رو میدی که بچه رو هم به مهمونی دعوت کنه و اینجوری دیگه اگه نری، زشت میشه!
  • همکارت برای یک پروژه ازت کمک می‌خواد و بهش می‌گی نمی‌تونی کمکش کنی چون باید تا فلان موقع یه کار دیگه رو تحویل بدی؛ همینجا اگه بهت بگه خیلی دوست داره تو در این پروژه بهش کمک کنی و صبر می‌کنه تا پروژه فعلیت تموم بشه، میخوای چی کار کنی؟

اصلا مهم نیست که چه توضیح اضافه‌ای می‌دی؛ اگه کسی مصمم باشه جواب “بله” رو ازت بگیره، راحت میتونه توجیهی که میاری رو زیر سوال ببره یا یک راهی براش پیدا کنه. اگه خیلی ساده از آدما بخاطر درخواست، دعوت و یا لطفشون تشکر کنی و بگی که نمی‌تونی قبول کنی، از ادامه‌دار شدن بحث جلوگیری میشه.

برای “نه گفتن” مثل خیلی دیگه از اتفاقای زندگیت از قبل برنامه ریزی کن!

“نه گفتن” به دیگران در لحظه می‌تونه سخت باشه. اگه “نه گفتن” به این دلیل که احتمالا میترسی دیگران رو نا امید کنی برات سخته، از آدما تقاضا کن تا درخواستشون رو برات ایمیل کنن و یا بهت پیام بدن؛ اینطوری وقت داری که با کمی فکر کردن به درخواستشون جواب بدی. شما احتمالا فرد پر مشغله ای هستی و این مساله کاملا منطقیه که از آدما بخوای بهت اجازه بدن قبل از اینکه جوابشون رو بدی برنامه ات رو چک کنی، اینطوری میتونی طی یک ایمیل و با ارسال یک پیغام محترمانه اعلام کنی که نمی‌تونی درخواستشون رو قبول کنی.

یک راه جایگزین پیشنهاد کن!

بعضی مواقع برات مهمه که روابط خوبت با شخصی که ازت چیزی میخواد رو حفظ کنی. تو اینجور مواقع می‌تونی شدت اثر منفی پاسخ “نه” رو با ارائه ی یک راهکار جایگزین، کمترش کنی. با این روش هم نارضایتی اون آدما رو کمترش میکنی و هم چیزی رو انتخاب کردی که برای خودت هم مناسب تره.

مثلا:

  • اگر کسی می‌خواد باهاش روی پروژه‌ای کار کنی، شخص دیگه‌ای رو که احتمالا علاقه مند به مشارکت در اون پروژه است رو بهش معرفی کن،
  • یک کارمند جوان مستعد در محل کار ازت میخواد تا بهش اجازه بدی در یکی از پروژه های بسیار مهم بهت کمک کنه اما، تو از کند شدن سرعت پیشرفت پروژه به خاطر تجربه ی کم اون آدم نگرانی؛ بهتره ازش بخوای که اگه مایله روی پروژه‌ی دیگه‌ای که از لحاظ زمانی دستت بازتره، بهت کمک کنه.

هدف از ارائه این راهکارها، ایجاد تعاملی بین هر دو طرف درگیر در یک رابطه است. این راهکارها بهت کمک میکنن تا دیگه به هنگام “نه گفتن” مضطرب نشی، احساس گناه نکنی و طرف مقابلت هم ناراحت نشه.

منابع:scienceofpeople