زیاده خواهی (به خصوص زمانی که بیش از اندازه زود است)
تصور کنید فردی که اصلا نمی شناسیدش از شما درخواست یک لطف [بزرگ] و البته وقت گیر را کند. به احتمال زیاد درخواستش را رد خواید کرد. حال تصور کنید که مجددا درخواستش را تکرار کند و شما نیز مجددا آن را رد می کنید و متاسفانه باز هم خواسته اش را بر زبان می آورد منتها این بار به شکلی ملتمسانه تر.
شاید آن فرد واقعا به کمک شما نیاز داشته باشد اما نیازهای یک فرد مشکل خود او هستند و این دنیا به هیچکس بدهکار نیست. در واقع هیچ فردی مستحق مراقبت یا کسب موفقیت نیست و تنها، شایستگی چیزی را دارد که به دست می آورد.

مهم جلوه دادن خود
گاهی اوقات افراد برای جلب توجه و به دست آوردن احترام سایرین از عباراتی نظیر «می دانی من کی هستم؟» استفاده می کنند، غافل از اینکه این قبیل جملات صرفا آنها را اشخاصی مغرور و کم اهمیت جلوه می دهد.

تحمیل کردن عقاید
قطعا هر فردی اطلاعات جالب و مهمی در مورد موضوعات محتلف دارد اما بهتر است آنها را در موقعیت های درست با دیگران در میان بگذارد. تا زمانی که کسی از شما سوالی درباره موضوعی نپرسیده بهتر است حرفی از آن به میان نیاورید.
اطلاعات شما [مثلا یک رژیم غذایی تجویز شده از سوی پزشک] صرفا در مورد شخص شما کاربرد دارد نه افراد دیگر پس بهتر است که خط به خط جزئیات آن را برای خودتان نگه دارید.

 فقط روی امروز تمرکز نکنید

آدم‌های موفق ارزش برنامه‌ریزی را می‌دانند. برای روز، اهداف و بودجه‌شان برنامه‌ریزی می‌کنند و حتی می‌دانند می‌خواهند برای دوران بازنشستگی چقدر پس‌انداز داشته باشند. البته به این معنی نیست که خوش نمی‌گذرانند. حتما این کار را می‌کنند!‌ اما دقیقا برنامه‌ریزی می‌کنند که چه زمانی برای خوش گذراندن مناسب است و چه زمانی مناسب نیست.

پس فقط روی امروز و سرگرمی ‌هایتان تمرکز نکنید. به این فکر کنید که می‌خواهید پنج، ۱۰ یا ۱۵ سال دیگر کجا باشید.

در گذشته زندگی نکنید

موفق‌ها از شکست‌هایشان درس می‌گیرند، اما در گذشته زندگی نمی‌کنند. مهارت‌ها و درس‌هایی که از شکست‌هایشان می‌گیرند برای حال و آینده به کار می‌بندند. پس در گذشته زندگی نکنید. خودتان را بر اساس کسی که در گذشته بوده‌اید تعریف نکنید، بلکه امروز و آدم موفقی که می‌خواهید به او تبدیل شوید را ملاک قرار بدهید.

دست کشیدن از سبک زندگی ناسالم

باید بدانید که در زندگی برای رسیدن به هر چیزی که می‌خواهید، نخست به یک بدن سالم احتیاج دارید و برای داشتن یک بدن سالم، تنها دو چیز را باید به خاطر بسپارید:

  1. رژیم غذایی سالم؛
  2. فعالیت فیزیکی و ورزش.

این گام‌ها کوچک، اما اثرگذار هستند و روزی به خاطرِ برداشتن آنها از خودتان قدردانی خواهید کرد.

دست کشیدن از چندوظیفگی

انسان‌های موفق این را می‌دانند و به همین دلیل وقتی کاری را شروع می‌کنند، تا آن را به پایان نرسانند، دست برنمی‌دارند. فرقی نمی‌کند آن کار چه باشد، یک ایده‌ی تجاری، گفت‌وگو یا ورزش.
تمرکز کامل و تعهد داشتن نسبت به یک کار، امری ضروری است.

اصرار بر تنها انجام دادن کارها

حتی اگر احساس می کنید که به تنهایی از انجام امور بر می آیید، سعی کنید از کمک دیگران استفاده کنید. یادتان باشد که اگر کاری که می توانید با شخص دیگری انجام دهید را به تنهایی به سرانجام برسانید، در واقع دو برابر کار بیشتر را به عهده گرفته اید و لذت انجام آن کار را به نصف میزان واقعی اش کاهش داده اید. پس کار گروهی را در اولویت قرار دهید.

فکر کردن به اینکه توانایی ایجاد تغییر را ندارید

هر کدام از ما به اندازه کافی توانایی ایجاد تغییرات را داریم، و البته اگر با یکدیگر همراه و همگام شویم، می توانیم تغییرات به مراتب بزرگتری را ایجاد کنیم.

همه ما ویژگی‌ها، تفکرات و عادت های خاصی داریم که اگر بتوانیم آن ها را کنار بگذاریم یا بهبودشان دهیم، قادر به انجام کارهای بسیار بزرگتری هستیم. موفقیت چیزی متعلق به تمام افراد است و اگر هر کسی بتواند شرایط لازم را آماده کند، می تواند به موفقیتی که انتظارش را می کشد برسد. پس با کنار گذاشتن جنبه ها منفی درون خود، به چیزهایی که واقعا در زندگی استحقاقش را دارید، نزدیک تر شوید.

منابع:دیجیاتو،جعبه ابزار ذهنی،چطور،برترین ها